Tällä hetkellä valmistellaan Suomen junaliikenteen kilpailutusta vuodesta 2031 eteenpäin. Tausta-ajatuksena on lisätä kilpailua henkilöjunaliikenteeseen, jonka tietysti toivotaan samalla parantavan palveluita ja laskevan hintoja. Sinänsä varsin kannatettavia tavoitteita.
Iso ongelma piilee kuitenkin kilpailutuksen toteuttamistavassa. Hallitusohjelman linjausten mukaan ostoliikenne kilpailutetaan erillään markkinaehtoisesta junaliikenteestä. Eli markkinanaehtoisesti toimivat junayhteydet menevät omanaan ja sitten valtion kilpailuttaa lisäksi valtion tukemaa ostopalveluliikennettä. Jos kilpailutus tehdään näin, tarkoittaa se sitä, että valtion ostopalveluliikenne ajetaan eri kalustolla että aina on vaihdettava junaa.
Käytännössä tämä toisi pakollisen junanvaihdon aina Kuopiossa ja Oulussa. Eli esimerkiksi Kajaaniin tai Rovaniemelle päiväjunilla etelästä matkustavat joutuisivat aina vaihtamaan junaa. Lisäksi Oulun ja Kuopion pohjoispuoliset matkat olisivat palvelutasoltaan huonommalla kalustolla, jossa ei esimerkiksi ole ravintola- tai leikkivaunua.
Kun tätä asiaa hetkeksi pysähtyy ajattelemaan, ymmärtää, että tilanne on ihan äärimmäisen huono Pohjois-Suomen asukkaille, matkailijoille ja kaikille junankäyttäjille. Kokemusasiantuntijana lapsiperheen junamatkoista voin todeta, että junan vaihtaminen matkatavaroiden, vilkkaan taaperon ja päiväunille rauhoittumista yrittävän tai vaihtoehtoisesti nälkäänsä huutavan vauvan kanssa ei ole voittajaratkaisu.
Junia käyttävät myös monet ikäihmiset, vammaiset ja matkailijat, joille junan vaihtaminen kesken matkan voi olla ylitsepääsemätön este. Nykyisen ilmastokriisin aikana liikenteen hiilidioksipäästöjä pitäisi vähentää todella nopeasti ja paljon. Vähähiilinen raideliikenne on iso osa ratkaisua, mutta tällaisella merkittävällä palvelutason heikennyksellä tullaan sysäämään ihmisiä käyttämään joko omaa autoa tai lentokonetta.
Junaliikenteen voisi kilpailuttaa myös toisella tavalla. Siten, että koko Suomen henkilöjunaliikenne kilpailutettaisiin samalla. Silloin kilpailutuksessa olisi mukana kaikki reitit riippumatta siitä, ovatko lipputulot kustannuksia suuremmat tai pienemmät. Näin on toimittu esimerkiksi Norjassa ja se mahdollistaa koko henkilöjunaliikenteen järjestämisen toimivana kokonaisuutena.
Orpon hallituksen tuleekin nyt ottaa tuumaustauko tässä asiassa, ja ryhtyä valmistelemaan kilpailutusta uusin perustein. Se on ehkä vähän hankalaa, mutta vaiva on mitätön verrattuna siihen vaivaan, jota ne kaikki matkustajat joutuvat jokaisella matkalla kokemaan.
Silja Keränen
DI, maakuntahallituksen jäsen (Vihr.)
Kajaani
—-
Kirjoitus on julkaistu mm. Maaseudun Tulevaisuudessa, Kainuun Sanomissa, Lapin Kansassa ja Kalevassa.

